2011 IFCA EU Championships results After TOUR

IFCA/ EU Freestyle Champions / U13

IFCA/ EU Freestyle Champions / U15

IFCA/ EU Freestyle Champions / U17

IFCA/ EU Freestyle Champions / U20

1. Ike bradley baker (GBR)
2. Remco v d Vet (NED)

1. Steven Max (ARU)
2. Mattijs Lasore (BEL)
3. Robbin van der Vet (NED)

1. Yentel Caers (BEL)
2. Tim Ruyssenaars (NED)
3. Steven Max (ARU)

1. Tim Ruijsenaars (NED)
2. Marco Livraghi (ITA)
3. Yentel Caers (BEL)


Final Event Six Fours, France 2011
IFCA Freestyle European championship
Girls Final results: U 15 after 1 single elimination: Tow in Final results after 2 rounds:  
1.Rolien Caers
2.Anna Chiochetti
3.Loick Leseauvage
2.Mattijs Lasore
1.Steven Max
3. Adrien Bosson
2. Nico Akgazciyan
1. Julian Mas
 

Event 3 Bredene, Belgium 2011

Overall event result:
5. Mattijs Lasore (BEL)
4. Michiel De Cooman (BEL)
3. Marco Livraghi (ITA)
2. Steven Max (ARU)
1.Yentel Caers (BEL)

2011 IFCA Pro Kids, JUNIOR & YOUTH FREESTYLE WORLD CHAMPIONSHIPS

July 22nd   final RESULTS   results after 2 eliminations  
             
Under 20          
             
Rank Competitor Sailno Ellimination 1 Elimination 2 TOTAL  
1 Rick Jendrusch NED 120 0.7 2 2.7  
2 Nick van Ingen NED 122 3 0.7 3.7  
3 Pim vd Borgt H 360 2 4 6  
4 Rafael de Windt CUR 45 5 3 8  
5 Tim Ruijsenaars NED 66 4 5 9  
6 Valentin Boekler GER 315 5 7 12  
7 Yentel Caers BEL 16 7 5 12  
8 Marco Livraghi ITA 137 7 7 14  
9 Berend Pronk ARU 47 9 9 18  
             
Under 17          
             
Rank Competitor Sailno Ellimination 1 Elimination 2 TOTAL  
1 Rafael de Windt CUR 45 0.7 0.7 1.4  
2 Ethan Westera ARU 4 3 2 5  
3 Francesco Cappuzzo ITA 333 2 5 7  
3 Yentel Caers BEL 16 5 3 8  
5 Tim Ruijssenaars NED 66 4 5 9  
6 Steven Max URA 888 7 4 11  
7 Julian Wiemar GER 2111 5 7 12  
8 Kostya Smirnov RUS 1 7 9 16  
9 Kevin  Langbehn GER 1515 9 7 16  
10 Tim Hermes NED 211 9 9 18  
11 Robbin vd Vet NED 133 9 9 18  
             
Under 15          
             
Rank Competitor Sailno Ellimination 1 Elimination 2 TOTAL  
1 Ethan Westera ARU 4 0.7 0.7 1.4  
2 Francesco Cappuzzo ITA 333 2 2 4  
3 Steven Max URA 888 3 3 6  
4 Robbin vd Vet NED 133 4 5 9  
4 Tim Hermes NED 211 5 4 9  
6 Mattijs Lasore BEL 160 5 5 10  
7 Kostya Smirnov RUS 1 7 5 12  
7 Pieter van de Zande H 226 7 5 12  
9 Remco vd Vet H 155 9 9 18  
9 Isaac Bradley-Baker GBR 512 9 9 18  
             
             
Under 13          
             
Rank Competitor Sailno Ellimination 1 Elimination 2 TOTAL  
1 Isaac Bradley-Baker GBR 512 0.7 0.7 1.4  
2 Remco vd Vet H 155 2 2 4  
             
             
Principal Raceofficer   Headjudge      
Eric Kling     Ruben Petrisie      

Event 1 Minnis Bay, Kent 2011

Under 20′s Under 17′s Under 15′s
1st Sam Conroy 1st Tim Russenaars 1st Ike Bradley Baker
2nd Alex Mitchell 2nd Oscar Carmicheal 2nd Harry Davis
  3rd John Sparks